Szukasz inspiracji dla swojego placu zabaw w przedszkolu?

Espira daycare_VideoSlider.jpg

W przedszkolach i żłobkach dzieci rozwijają się w zaskakującym tempie, tak szybkim, że trudno za nim nadążyć. Wspaniały plac zabaw jest nie tylko miejscem zabawy dla dzieci. Inspiruje on także personel do poszukiwania nowych, ekscytujących sposobów stymulowania dzieci, a codzienne wyzwania fizyczne są dla nich wspaniałe! Doświadczanie świata poprzez zabawę daje dzieciom niezbędne umiejętności społeczne, które przygotowują je do następnego etapu życia w szkole. Rozwój fizyczny, społeczno-emocjonalny, poznawczy i twórczy dzieci nie tylko jest wspierany przez zabawę, lecz także przez nią rozwijany. W KOMPAN projektujemy place zabaw i urządzenia dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym w oparciu o ich obserwacje , zaangażowanie i wkład pracy. Instytut Zabawy KOMPAN to zespół specjalistów KOMPAN i Twój sposób na upewnienie się, że Twój przedszkolny plac zabaw jest sprawdzony i bezpieczny dla dzieci.

early childhood playground equipment from KOMPAN

Dlaczego dobre wyposażenie placów zabaw jest ważne dla przedszkoli i żłobków?

Zabawa i rozwój są ze sobą powiązane. Zabawa jest jednym z siedmiu systemów emocjonalnych ludzkiego mózgu i plasuje się na równi z innymi ludzkimi instynktami emocjonalnymi, takimi jak szczęście, strach czy miłość. 

Dla dorosłych prosta zabawa, taka jak huśtanie, wspinanie czy zjeżdżanie, wydaje się być "zwykłą zabawą", podczas gdy w rzeczywistości dobrze dobrane wyposażenie placu zabaw dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym uczy ich ważnych umiejętności życiowych, takich jak rozwój językowy i współpraca.

 

Skakanie i bieganie są ważne dla budowania gęstości kości, a Światowa Organizacja Zdrowia zaleca codzienną aktywność fizyczną w wymiarze co najmniej trzech godzin dla osób poniżej piątego roku życia i co najmniej jednej godziny energicznej aktywności fizycznej dla małych dzieci. Przedszkole z dobrym placem zabaw może ułatwić spełnienie tych wymagań, co w rezultacie sprawi, że dzieci będą zdrowsze i szczęśliwsze. 

Bezpieczeństwo to wyzwanie dla zabawy w przedszkolu. Maluchy mogą mieć problemy ze sprzętem, a ponieważ wciąż rozwijają swoje umiejętności w zakresie motoryki ogólnej i precyzyjnej oraz równowagi, łatwo się im przewrócić. Przedszkolne place zabaw powinny być wystarczająco niskie i bezpieczne, aby dzieci mogły się na nich bawić z mniejszym ryzykiem urazów. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie na placach zabaw, zapoznaj się z wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa na placach zabaw.

Jakie wyposażenie placu zabaw wybrać?

Dobry plac zabaw w przedszkolu pozwala dzieciom nawiązywać kontakty z rówieśnikami, co sprzyja komunikacji i rozwija umiejętności językowe oraz umiejętność czytania i pisania. Dlatego wyposażenie placu zabaw powinno umożliwiać zarówno zabawy ruchowe, jak i zabawy teatralne i poznawcze.

Dobrym sposobem na stymulowanie rozwoju fizycznego może być wspinaczka. Linia produktów do pierwszej wspinaczki KOMPAN została stworzona specjalnie dla dzieci w wieku 3-6 lat. Oznacza to, że urządzenia te są starannie wykonane z myślą o najmłodszych -  grubość liny pasuje do małych rączek, a stopnie na konstrukcji dostosowane są do małych kroków. 

Innym świetnym dodatkiem do placu zabaw mogą być systemy zabawowe, które oferują różnorodne zabawy ruchowe, w tym czołganie się w wieży czy też zjeżdżanie w dół. Jaskrawe kolory, miejsca do spędzania wolnego czasu i tematyka systemu zabaw stymulują dzieci do twórczej i poznawczej pracy. 

Wolnostojące wyposażenie placów zabaw to zawsze strzał w dziesiątkę! Do ulubionych urządzeń należą zjeżdżalnie i huśtawki. Zabawy z piaskiem i wodą to również świetne zajęcia, z których dzieci często korzystają przez wiele godzin. Zainspiruj się naszą ofertą wolnostojących urządzeń przeznaczonych na place zabaw, a na pewno znajdziesz wiele opcji odpowiadających Twoim potrzebom.

KOMPAN commercial playground climbing equipment for preschools
preschool playground swing by KOMPAN

Jakie materiały najlepiej nadają się na zewnętrzny przedszkolny plac zabaw?

Wybierając wyposażenie placu zabaw dla przedszkoli, należy zawsze upewnić się, że materiały, z których zostało ono wykonane, są bezpieczne. Materiały te powinny być przyjazne dla środowiska i bardzo wytrzymałe. Wszystkie panele zabawowe KOMPAN wykonane są z materiałów nadających się do recyklingu, a podłogi w systemach zabawowych wykonane są z laminatu wysokociśnieniowego (HPL) o antypoślizgowej fakturze, co zapewnia bezpieczeństwo i długą żywotność w każdym klimacie. 

To również obowiązuje w przypadku wyboru drewnianego placu zabaw. Ekologiczne drewno Robinia jest bardzo odporne i wymaga niewielkiej konserwacji. Dobrze znosi wszelkie warunki pogodowe, a jego naturalny wygląd jest bardzo atrakcyjny. Drewno Robinia jest świetną alternatywą, jeśli myślisz o bardziej zrównoważonym podejściu. Wiele z naszych produktów do zabawy jest teraz dostępnych z materiałów przyjaznych dla środowiska, ale o tej samej doskonałej jakości! 

Ważna jest także nawierzchnia placu zabaw, ponieważ wiele dzieci - zwłaszcza mniejszych - od czasu do czasu upada. Upewniając się, że nawierzchnia jest bezpieczna, można zmniejszyć ryzyko urazów. Nawierzchnie placów zabaw mogą być piaskowe, trawiaste lub wykonane z materiału FELXOTOPTM ECO. Więcej na temat bezpiecznej nawierzchni można przeczytać tutaj.

Inwestycja w dobry i bezpieczny plac zabaw dla przedszkola gwarantuje, że będzie on służył przez długie lata!  

4 rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę, zanim zaczniesz projektować swój kolejny plac zabaw:

    • Jaki jest Twój budżet? Ilość wyposażenia placu zabaw zależy od Twojego budżetu. Po jego ustaleniu planowanie staje się łatwiejsze.
    • Jaki styl i materiał jest dla Ciebie odpowiedni? Czy chcesz mieć naturalny plac zabaw, czy może plac zabaw w jaskrawych kolorach? Mamy wiele opcji dla obu tych stylów. Zapoznaj się z naszym naturalnym wyposażeniem placów zabaw dla przedszkoli lub zestawami i systemami placów zabaw.
    • Kim są użytkownicy i jaka jest ich grupa wiekowa? Czy Twoje przedszkole zajmuje się tylko maluchami, czy też plac zabaw powinien być odpowiedni dla większej grupy wiekowej? Ważne jest, aby pomyśleć o tym, by plac zabaw spełniał potrzeby każdego dziecka.
    • Jak dostosować plac zabaw do sposobu jego użytkowania? W tym miejscu należy pomyśleć o zaproponowaniu zabaw stymulujących zarówno aktywność fizyczną, jak i poznawczą, aby wspierać ogólny rozwój dzieci podczas zabawy.

 

 Zrób pierwszy krok w kierunku wspaniałego placu zabaw!

 

preschool playground equipment by KOMPAN